Opublikowano

Płyty samochodowe

Do uproszczenia przeładunku większych pakunków stosuje się najazdy i przejazdy. Korzysta się nich z reguły w warunkach, gdy do pokonania jest jakaś przeszkoda na przykład klatka schodowa albo jako łącznik łączący miejsce załadunku z ciężarówką. Służą jako prowadnica do ułatwionego przemieszczania maszyn, drobnych pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków inwalidzkich.
Robi się je albo jako pojedyncze tory i używa parami wtedy ich rozstaw zalezy od rozstawu kół przewożonej maszyny lub jako gładką płaszczyznę, która pozwala na manewrowanie na całej szerokości busa.
Przejazdy samochdowe na rampę wytworzone są w zasadzie na określoną szerokość i są jednolitą płaszczyznę zrobioną z tworzywa utrudniającego poślizg albo są taką powłoką bezpieczną pokrywane. Powszechne zwłaszcza są przejazdy zrobione z profili kształtowych z lżejszego materiału, ponieważ nieduża waga przy zachowaniu większej sztywności konstrukcji upraszcza ich montaż i wykorzystywanie.
Niewielkiej wagi i niekłopotliwe rampy aluminiowe służą do przemieszczenia i rozładowania lekkich pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Obciążalność dopuszczalna pary takiego najazdu słabnie wraz z jego długością, ale również ze wzrostem szerokości osobnego najazdu. Należy uwzględnić, że wymiar roboczy najazdu, po którym przemieszcza się pojazd, jest trochę mniejszy od totalnej szerokości skrajnej.