Opublikowano

Podłogówka jako optymalny system grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne podejście do ogrzewania, z udziałem którego podniesiemy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Testy wykazały, że ten typ ogrzewania to najkorzystniejszy dla użytkownika system ogrzewania mający wzgląd na fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Przy grzaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia podłogi, co ustanawia idealny klimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pokojach z tradycyjnymi grzejnikami, a użytkownicy nie będą tego czuć. Jest to system wyjątkowo zalecany dla alergików, bo w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie ma spalania oraz unoszenia się cząsteczek kurzu, jak również efektu przesuszonego powietrza jak w przypadku grzania grzejnikowego.
Wydajność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej podłogi. Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na energię cieplną i podwyższają rentowność stosowania układu grzejnego. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, która nie wytwarza dużego oporu cieplnego, np. kafelki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę uzupełniającego układu grzewczego, czyli stwarzać tzw. ?zjawisko ciepłej podłogi?.