Opublikowano

Elektryczna podłogówka – przewody grzejne VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, jaki jest najbardziej zdrowy dla użytkowników i zapewnia równomierny rozkład temperatury w pokojach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe spełniające rolę podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło energii cieplnej w pomieszczeniu jest montowane pod posadzką. Ten rodzaj ogrzewania można wykonać, kiedy pokoje są w trakcie tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykonane.
Do montażu ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy kabel grzewczy izolowany z obu stron kablem zimnym. VCD to dwużyłowy przewód zakończony z jednej strony przewodem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wskazane przewody poza konstrukcją różnią się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka przypada na każdy metr przewodu grzejnego. Decydując się na przewód grzewczy musimy uwzględnić rodzaj pomieszczenia oraz typ posadzki, oraz najmniejsze dopuszczalne odległości, jakie powstaną między wiązkami przewodu podczas ich układania. Największe możliwe przerwy nie powinny przekraczać 20 cm, by nie powstały strefy zimne.
Instalacja kabli polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi według projektu wraz z sensorem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podłączenie kabli VC oraz VCD do sieci elektrycznej należy zrobić z pomocą sterownika temperatury. Dobór najlepszego punktu montażu puszki z regulatorem jest kluczowe ze względów estetycznych oraz praktycznych. Kable grzewcze trzeba rozłożyć tak, by przewód zasilający o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i spiąć z sterownikiem.