Opublikowano Dodaj komentarz

Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Termostaty Danfoss Icon to najnowsze akcesoria dołączone do oferty w 2017 roku przeznaczone do podłogówki. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch typach. Bazowy model, w którym nastawiamy temperaturę i wybieramy rodzaj ogrzewania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest bardzo prosty w obsłudze. Kolejne urządzenie posiada ekstra regulator tygodniowy oraz łącze na opcjonalny sensor podłogowy. Daje to możliwość automatycznego obniżania temperatur na godziny nocne i gdy jesteśmy poza domem w/g jednego ze wskazanych programów 7-mio dniowych. Z uwagi na to możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy sensor temperatury podłogi powinno się zamontować, gdy:

– temperatura podłogi powinna być stała,

– stosujemy zasilanie podłogówki z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, aby nie przegrzać podłogi wtedy, gdy jest drewniana.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda sterowania układem grzewczym o znacznej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzejnych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, jaki włącza się i kończy pracę jedynie dla nastawionej temperatury, termostat PWM funkcjonuje w inny sposób. Wybiera “okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia układu grzewczego tak, aby podtrzymać temperaturę najbliżej ustawionej temperatury i dogrzewa: małymi impulsami wtedy, gdy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu prędzej reaguje na zmiany temperatury, co skutkuje wyższą ekonomiką pracy. Regulatory Danfoss Icon mogą kierować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do ogrzewania na prąd. Wystarczy dokupić mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o maksymalnym obciążeniu 16 A. Cena tego urządzenia to około 16-20 zł. Zabieg taki polecamy zainteresowanym z orientacją w zakresie elektrotechniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *