Opublikowano Dodaj komentarz

Odnawialne źródła energii jako baza domowych układów grzewczych

Odnawialne źródła energii to takie, których pożytkowanie nie wiąże się z ich długim brakiem, ponieważ odnawiają się w relatywnie szybkim tempie. To bogactwa naturalne, jakie pomimo stałego zużywania odbudowują się od nowa, bo cykle ich tworzenia trwają niedługo i nieustannie są okoliczności, by trwały one w naturze.

Do odnawialnych źródeł energii wliczamy m.in.: radiację słoneczną, ruchy powietrza, deszcze, ruchy wód, geotermię i biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najpopularniejszym z grupy odnawialnych źródeł energii. Do niedawna eksploatacja energii słonecznej było mało korzystne finansowo, bo wartość założenia tej instalacji był znaczny. Dzięki upowszechnieniu systemu dopłat wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest coraz popularniejsze. Układy grzewcze oparte są o solary służące do ogrzewania wody i fotowoltaniczne wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Nowoczesne instalacje wykorzytujące OZE mają możliwość korzystać nie jedynie z maksymalnego nasłonecznienia, lecz także z energii promieni rozproszonych. Z tego powodu panele fotowoltaniczne produkują energię słoneczną choćby w pochmurne dni i podczas deszczu. Wpływa to na większą opłacalność instalacji.

Na polskim rynku coraz większą popularność zdobywają również elektrownie wiatrowe oraz pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do korzystania z siły wiatru wód geotermalnych. Energia wiatru za pomocą turbin wiatrowych przekształcana jest w prąd i pożytkowana do zasilania budynków. Ciepło ziemi można spożytkować do wytworzenia energii użytkowej, czyli elektrycznej i cieplnej.

W kwestii instalacji grzejnych domowych do grzania oddzielnego budynku można wykorzystać energię wód podziemnych z udziałem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do układów klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *