Opublikowano Dodaj komentarz

Niedrogie piece z dwiema funkcjami – ostatnia możliwość

We wrześniu 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, jakie wprowadziły dla wytwórców obostrzenia w sprawie udostępniania do obrotu kotłów na gaz o efektywności poniżej 86 %. Konsekwencją takiej sytuacji jest ograniczenie asortymentu w zasadzie tylko do kotłów z funkcją kondensacji dla najnowszych układów C.O.. Do września 2018 wyjątkowo mają możliwość produkcji na wymogi UE piece z komorą otwartą dwudwubiegowe, jakie w obecnych realiach są fundamentem przy wymianie pieca dwufunkcyjnego w domu np:

– Kocioł na gaz dwuobiegowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec zasilany gazem dwufunkcyjny Junkers Ceraclass 14-24kW

– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwupłaszczowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi UE będą produkowane najtańsze kotły kondensacyjne o najwyższej emisji tlenków azotu, które są opcją dla pieców z zamkniętą komorą, takie jak np.:

– Kocioł na gaz dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego rodzaju przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do zakończenia zapasu magazynowego i będą mogły być montowane. Wyznacznikiem jest tu zapis o “wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeżeli produkt znalazł się na rynku (na magazynie sprzedawcy, sklepu) przed wytyczoną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co w sytuacji, kiedy zakończy się rezerwa magazynowa? Na rynku zostaną klasyczne kotły kondensacyjne spełniające zaostrzone wymagania do sprawności oraz emitowania związków azotowych.Osoby, które będą wymieniały przestarzały kocioł dwufunkcyjny, będą zmuszone zapłacić więcej na zakup kotła kondensacyjnego, jak również przeróbki układu szachtowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *